MS

Ottobock Exopulse Mollii Suit

Birçoğumuzun ilk defa duyacağı bir isim bu. Belki "Ottobock" ismini bile hiç duymamış olabilirsiniz..

Ottobock dünya çapında bilinen, çok uluslu olan, kişiye özel ürünler tasarlayan, ortopedik teknoloji alanında faaliyet gösteren Almanya merkezli bir şirkettir. Protez alanında dünya pazar lideri ve ortez, tekerlekli sandalye ve dış iskelet alanında lider tedarikçilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Kardeşimin medikal ürünler satan bir firma sahibi arkadaşı var. Bu arkadaşı Almanya'da medikal ürünlerin bulunduğu bir fuar ziyaretinde Exopulse Mollii Suit ürün ile karşılaşmış. Benim durumumu bildiği için de ürünün bilgisini kardeşime vermiş.

Kardeşim bana aşağıdaki videoyu gönderdiğinde çok heyecanlandım; çünkü videodaki Louisa ile aynı denebilecek kadar benzer sıkıntılara sahibim. Videoyu izlediğinizde ne demek istediğimi ve neden çok heyecanlandığımı çok net anlayacaksınız.

Hemen ürünü araştırmaya başladım. "Yılın ürünü" diye bahsedildiğini gördüm. Çok heyecanlanmıştım. 4 koldan saldırıyordum, çünkü bu halimden hoşnut değildim. Önce ürünün Türkiye'de daha satışa sunulmadığını öğrendim, sonra da yurtdışındaki fiyatını. Kur faktörü araya girince ürünün ücreti "uçuk" oluyordu.

Ama pes etmedim. Ben bir CAL mezunuydum, hayatlarını Almanya'da sürdüren bir çok tanıdığım, daha önemlisi mezunlar platformumuz vardı. İki kelam mail grubumuza yazdım, yardım istedim. Önce Ottobock Almanya'nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili'ne ulaştım dönem arkadaşımın aracılığı ile. Ottobock Almanya Yönetim Kurulu Başkan Vekili sayesinde de Türkiye Genel Müdürü'ne.

4 koldan saldırıyorum demiştim ya, o gerçek. Bir de başka bir mezunumuzun kuzenin Ottobock Türkiye'den Ottobock Almanya'ya geçtiğini öğrenmiştim. Ürünün daha detaylı bilgisini de onun vasıtası ile öğrendim. Ürün Türkiye'de SGK onayını bekliyormuş. Bu da süper bir haberdi.

Ottobock Ortez Ürün Müdürü ile yapmış olduğum görüşmede "Demo Hasta" olabileceğim söylendi. Ama ürünün kayıt aşamasını beklemeliydim. Ağustos'un başında başvuruyu yapmıştım, Eylül başı gibi de durumum hakkında çekmiş olduğum yürüyüş vb videolarımı gönderdim.

19 Ekim 202,ü

74arşamba gününde Ottobock Merter uygulama merkezine çağrıldım. Açıkça söylemek gerekirse çok heyecanlanmıştım, işin sonuna doğru yaklaşıyorduk. Burada Ottobock çatısı altında olan Fizyoterapistlere bu ürünü geliştiren kişi üzerimde Exopulse Mollii Suit i gösterdi.

Ürün hakkındaki ilk izlenimlerime gelirsek, önce size ürünü anlatayım.

Ben denemeden önce, bu özellik kıyafetin sanıyordum ama öyle değilmiş. Kıyafetin içi elektriği taşıyan ve vücuda ileten elektrotlarla çevrili. Elbisenin önemi ise beden olarak üstünüze tam oturması ve tene temas etmesi. Buradaki en önemli nokta elektrotların vücuttaki doğru noktalarla karşılaşması, sebebini de açıklayacağım.

Exopulse Mollii Suit in en önemli parçası beyni. Üsteki resimde arkadaşın belinde bulunan parça beyin. (Ben beyin diyorum, firmadakiler ise kontrol paneli)

Size üründen önce uzun bir fizyoterapi testi yapılıyor. Bu testte hangi kasların hangi akıma ne derecede ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor. Bu veriler bilgisayar programı vasıtasıyla beyne giriliyor. En önemli noktanın elektrotların vücuttaki doğru noktalarla karşılaşması demiştim, çünkü bu beyin kıyafete (videoda gördüğünüz 2 üst, 2 alt dikdörtgen alanlar) takılıyor. Beyin kıyafetin içindeki hangi parçayı nasıl ve hangi şiddetle çalışması gerektiğini aktarıyor ve siz 1 saat boyunca oturup ya da yatıp başka hiç birşey yapmıyorsunuz.

Akım bir tens gibi rahatsız edici değildi, çoğu noktada hissetmedim bile.

Exopulse Mollii Suit in etkisine gelirsek, zaten videoda etkisi belli, söyleyebileceğim tek şey, doğru, mümkündür. Ben 1 kerelik denemem de bile uzun zamandır bükülmeyen dizimi, düzgün, kasılmayan bir şekilde büktüm..

Ürün için izinler alındı, getirildi ve yakın zamanda Türkiye'de satışa çıkacak. Demo hastaları öncelik sahibi olduğu için 21 Şubat 2023 tarihinde satış için denemedeydim. Sanırım birşey yazmama gerek yok, videoyu izleyin yeter.

Soldaki videoları çektik, sonra 1 saat ürün, en son da sağdaki videolar. Umarım devamı da gelir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend