MS

MS’te Yanlış Olan Doğru Sandıklarımız

Öncelikle belirtmem gerekli, bu yazı olduğu gibi benim düşüncemdir, ilgili doktorlardan teyit alınmamıştır. Konular hakkındaki bilgi kafanıza takılırsa doktorunuza muhakkak sorun; olumsuz geri dönüşlerde de bana bildirirseniz sevinirim, ben de doğrusunu bilmiş olurum 🙂

Güçlü Bağışıklık Sistemi

En çok bilinen yanlışların başında gelir. Bir MS hastasının iyi olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışması, onu daha kötü yapabilir.

MS'in vuku bulması, antikorlarımızın kendi hücrelerimize saldırmasıdır. Yani bağışıklık sistemi güçlenirse, antikorların saldırma düzeyleri de artar.

Kullandığımız ilaçların çoğu bağışıklık sistemini öldürmese de saldırma düzeyini en aza indirgemeye yöneliktir.

DÜZELTME: Doğru bilgi her zaman doktorlarımızdan alınır. Böyle birşey yokmuş. Bu da benim bildiğim yanlışmış.

Bilgilendirme için sevgili doktorum Serkan Demir'e teşekkür ederim.

Grip Aşısı

MS hastalarının en büyük sıkıntısı grip gibi hastalıkları olmamaya çalışmak olabilir. MS hastaları da grip olmamak için grip aşısı olmaya niyetlenebilir.

Grip aşısı, grip virüslerine alışmamız için bu virüsleri az miktarda vücudumuza enjekte eder ve antikorlarımızı bu virüslerle mücadelesini kolaylaştırır.

Bir MS hastasının bağışıklık sisteminin güçlenmemesi gerektiği gibi, antikorları da savaşmaya teşvik eden grip aşısını yaptırmaması gerekir.

MS'in Düşmanlarından Biri Sıcaktır

Bu konu üzerinde ikilemde kalabilirim. Evet; sıcak MS'i kötüleştirir. Bu bilinen bir gerçek ve benim teşhisim konduğunda ilk söylenen uyarılardan biri.

Ama şöyle de bir durum var; Mısır'a Sharm El Sheikh 'e gittim, her yaz Antalya'ya gidiyorum, Bodrum'a gittim. Hiç birinde beklediğim kadar kötü olmadım, ama İstanbul'da daha kötüydüm. Aralarındaki farkları düşünüp sebep aradım ve buldum: Nem

Nem faktörünün az olduğu ya da olmadığı yerlerde kendimi iyi hissediyordum. Benim düşmanımın sıcak değil de sıcağı hissetmek olduğunu anladım.

O Düzeldi, Sen de Düzelirsin

Belki de bir MS hastasının duymaktan nefret ettiği bir sözdür bu; hatta duymaktan bıkmışlardır.

MS'in dört ana kolu olduğu gibi, her hastanın da seyri farklıdır. Her hastanın seyrinin farklı olması demek, dünyada ne kadar MS'li var ise, o kadar çok MS çeşidi var demektir. Yani bırakın yöntemi, doktorlar ilacı verirken bile emin değillerdir.

Tedavi

MS'in bilinen düzeltici bir tedavisi yoktur, kronik bir rahatsızlıktır. Engelli de olunabilir, sağlıklı da gözükülebilir. Mesela ben zor yürüyorum ama koşabilen MS hastaları tanıyorum.

MS'li olduğunuz için içinizi karartmayın; iyi ve sağlıklı bir MS hastası da olunabilir.

Alternatif tedavi yöntemleri ile hastalıktan kurtulan birini tanımıyorum. Bir önceki maddede belirtmiş olduğum üzere birine iyi gelen bir başkasına iyi gelmeyebilir.

Ayrıca MS ölüme sebebiyet veren bir hastalık değildir.

MS Bulaşıcı Bir Hastalıktır, Ebeveynden Çocuğa Geçebilir

MS, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu konuda da kanıtlanan bir çalışma yoktur.

Anneden veya babadan bebeğe olacak şekilde genetik geçişli bir hastalık değildir. Ancak MS hastalığında genetik yatkınlık söz konusudur. Yani genetik faktör kişi için bir yatkınlık ya da koruyuculuk yaratabilmektedir. Oğlum da Allah'ıma şükürler olsun ki sağlıklı bir bıcırıktır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend