Ukrayna

Ukrayna Vatandaşı ile Evlilik

Öncelikle sizi büyük bir zorluğun beklediğini bilin, sadece konu evlilik değil, oturum, vatandaşlık, bir sürü bürokrasi; ama onun için az bile..

Biz 3 senemizi doldurduk ve vatandaşlık için başvuru yapacağız. Evlendiğimiz zaman istenilen belgeleri sizin için yazayım; unutmamakta fayda var, bu dediğim belgeler bizden 2012 senesinde istenilen belgelerdir.

  1. Sizin için gerekli evraklar sadece 6 adet resim, nufüs kağıdımız ve sağlık raporu.
  2. Yabancı uyruklu eşinizin, oturma izni,
  3. İşlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi.
  4. Doğum belgesi ve hürriyeti(noter tastikli tercümeleri) / sanırım artık apostilli istiyorlar.
  5. Evli olmadığını gösteren belge (konsolosluktan aldık) ve noter tastikli fotokopisi. /  / sanırım artık apostilli istiyorlar.
  6. Pasaportu ve fotokopisi.
  7. 6 adet resim ve sağlık belgesi.

Her evlendirme dairesi farklı farklı evraklar istiyor, internet sitelerinden ya da telefonla öğrenebilirsiniz.

Sağlık Belgelerini bağlı bulunduğunuz aile hekimliğinden onaylatıp alıyorsunuz. Beni verem savaşa akciğer testi için göndermişlerdi. Birgünde bitsin diye kan testlerini özel hastanede yaptırmıştım.

Evlendikten sonra 15 gün içinde polise (yabancılar şube) evlendiğimiz bildirmemiz gerekiyordu, hemen bildirdik. Şuan sanırım Göç Müdürlüğü ( www.goc.gov.tr ) bu işlemlere ve oturum işlerine bakıyor, daha orada işlem yaptırmadığımız için bir bilgim yok. İnternet sitelerinden detaylı bilgi bulunabilir.

Eğer Türkiye’de yaşayacaksanız eşinize oturum almanız (bir seferde max. 1 yıl = 85$ dı yeni harç bedelleri için http://www.goc.gov.tr/icerik3/ikamet-izni-belgesi—harc-miktarlari_409_414_901 adresine bakabilirsiniz.) gerekiyor. Para eskiden vergi dairesine yatıyordu, şimdi web sitesinde “Maliye veznelerine, mal müdürlüklerine veya GİB’in anlaşmalı olduğu bankalara ödenir.” yazıyor.

Hadi size kolay gele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Send this to a friend