MS

Sıcak Çikolata ve Yorgunluk

Okuduğum bir makaleye göre araştırmalar sıcak çikolatanın yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiş. Yeni bir proje, sıcak çikolatanın tekrarlayan MS hastalarında yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuş.

MS hastalarının çoğunun yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilecek yorgunluk yaşadığı bilinen birşeydir.

Oxford Brookes Üniversitesi 'ndeki araştırmacılar, flavonoid zengini sıcak çikolatanın MS yorgunluğu olan kişilere fayda sağlayıp sağlayamayacağını inceledi. Araştırmaya katılan MS 'lilerin yarısı altı hafta boyunca günde bir kez flavonoid açısından zengin bir sıcak çikolata içti ve diğer yarısı düşük flavonoid bir alternatif içti.

Günlük flavonoid zengini sıcak çikolata içeceğinin yorgunluk üzerinde olumlu uzun vadeli bir etkisi olabileceğini bulundu.

Sıcak çikolatanın aynı zamanda ruh halini, bilinçsel performansı ve belirli hareketleri gerçekleştirme yeteneğini de etkileyebileceği düşünülmektedir.

Flavonoidler (ham kakao dahil olmak üzere çeşitli bitki bazlı gıdalarda bulunan bir bileşik), yüksek antioksidan özellikleri ile bilinir ve araştırmacılar tarafından  vücuttaki iltihabı azaltmaları nedeniyle MS üzerindeki olumlu etkilerinin olduğuna inanıılır.

Koyu çikolata en fazla flavonoid içerendir. Sıcak çikolata veya % 75'ten fazla koyu kakao katı içeren bir çikolata, yüksek bir flavonoid içeriğine sahip olacaktır. Flavonoidler meyve ve sebze gibi diğer gıdalarda da bulunabilir.

Türünün ilk örneği olan bu çalışmanın sonuçları, MS'li insanlara yorgunluklarını yönetmek için başka bir yol vermeye araştırmacıları bir adım daha yaklaştırıyor.

Oxford Brookes Üniversitesi Beslenme Bölümü Öğretim Üyesi Dr Shelly Coe “Bu çalışma hala ilk aşamalarında, ancak gelecekte ve daha fazla veriyle MS'li kişilerin semptomlarını ucuz ve güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilecek bir tedavi bulmayı umuyoruz.” dedi.Araştırma Direktörümüz Dr Susan Kohlhaas ise “Araştırmayı daha fazla ve daha iyi tedavilere yöneltiyoruz ve çalışmamızın MS'li insanlar için olumlu sonuçlar verdiğini görmek gerçekten cesaret verici.Yorgunluğun MS'in en yaygın semptomlarından biri olduğunu biliyoruz ve yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olabilir, bu nedenle yardımcı olan daha kapsamlı tedavileri bulmak en önemli araştırma önceliklerimizden biridir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend