MS

Multipl Skleroz ( MS ) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Multipl skleroz (MS) tanısı sıklıkla hastaları ve ailelerini pek çok cevaplanmamış soru ile bırakır. Bilgi bulmak, diğer hastalarla bağlantı kurmak ve destek bulmak zor olabilir.

Sizler için MS ile ilgili sıkça sorulan bazı sorular ve cevaplarını toplamak istedim.

Multipl skleroz (MS) tanısı sıklıkla hastaları ve ailelerini pek çok cevaplanmamış soru ile bırakır. Bilgi bulmak, diğer hastalarla bağlantı kurmak ve destek bulmak zor olabilir.

Sizler için MS ile ilgili sıkça sorulan bazı sorular ve cevaplarını toplamak istedim.

MS bir otoimmün hastalıktır; vücudun yanlışlıkla, miyelin kılıfı olarak da adlandırılan sinir hücresi uzantılarını çevreleyen koruyucu kaplamaya karşı antikorlar üretir. Bu saldırı, koruyucu kaplamaya zarar verir, sinirleri açıkta tutar ve hasara açık hale getirir.

MS olup olmadığını nasıl bilebilirim?

MS semptomları kişiden kişiye değişebilir. Birçok hasta, yorgunluk, kas zayıflığı veya krampları ve yüz veya ellerde uyuşukluk veya karıncalanma yaşar. Bazı hastalar yürüme güçlüğü çeker ve mesane veya bağırsaklarla ilgili sorunlar yaşayabilir. Görme problemleri (bulanık veya çift görme gibi) da MS’den kaynaklanıyor olabilir.

MS bulaşıcı mıdır?

Hayır, MS bulaşıcı değildir; insandan insana bulaşamaz. MS’in kesin nedenleri açık değildir. Çevresel maruziyetten genetik faktörlere, hastalığın gelişmesine neden olan faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. Ayrıca nedenlerin kişiden kişiye değişmesi de muhtemeldir.

Çocuklarım MS’i miras alabilir mi?

MS’in açık bir genetik nedeni yoktur, ancak MS hastalarının kardeşleri ve çocuklarının hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu , hastalıkla veya benzeri bir ortamla ilişkili genetik risk faktörlerinin mirası nedeniyle olabilir .

Doktorlar benim MS olduğumu nasıl anlayacaklar?

Bir MS teşhisi genellikle bir hastanın yaşadığı semptomlardan sorumlu olabilecek diğer tüm koşulları ortadan kaldırarak onaylanır. Kesin bir tanı konmadan önce hastalar çok sayıda test yaptırmak zorunda kaldıklarından, bu çok sinir bozucu olabilir. Bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması , bir hastanın beynindeki lezyonlar sahip olup olmadığını tespit etmektedir. Nörolojik testler, MS’in neden olabileceği sinir sinyalleriyle ilgili problemleri gösterebilir ve beyin omurilik sıvısındaki (beyni ve omuriliği çevreleyen sıvı – BOS) biyokimyasal değişiklikler de MS’i gösterebilir.

MS için bir tedavi var mı?

MS için henüz bir tedavi yoktur, ancak hastalık semptomlarını hafifletebilecek, ömrünü artırabilecek ve hastaların yaşam kalitesini artırabilecek tedaviler vardır.

MS türleri nelerdir?

Hastalar sahip oldukları MS tipine göre gruplandırılmıştır. Bu genellikle belirtilerin nasıl başladığı ve hastalığın ne kadar hızlı ilerlediği ile belirlenir. Klinik olarak belirlenmiş dört ana MS Tipi mevcuttur

  • PPMS – birincil ilerleyen MS
  • SPMS – ikincil ilerleyen MS
  • RRMS – yineleyen düzelen MS
  • CIS – klinik izole sendrom

MS hakkında daha fazla bilgiyi nereden bulabilirim?

Geliştirilmekte olan yeni tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere, MS araştırmasıyla ilgili bir dizi haberi kapsayan makaleler hakkında bilgiyi düzenli olarak doktorunuzdan ya da mevcut MS Derneklerinden temin edebilirsiniz.

Türkiye MS Derneği bu konuda öncü hareketlerden biridir.

Ben de elimden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışıyorum.

Diğer MS hastaları ve aileleri ile nerede konuşabilirim?

Hastaların çeşitli konuları karşılayabilecekleri ve tartışabilecekleri çeşitli MS forumları mevcut . Aynı zaman da MS dernekleri de bu konuda etkinlikler düzenliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Send this to a friend