MS

MS ile Uyku ve Rüyalar

Rüyalar bir joker karakterdir; MS ile yaşıyor olsanız da olmasanız da. Kimileri için rüyalar, Multipl Skleroz ile yaşamın fiziksel sınırlamalarından bir kaçıştır. İyi ya da kötü, rüyalar ve kabuslar tek bir ortak noktaya sahiptirler: Son derece canlıdırlar.

Mesela ben; rüyalarımda desteksiz yürüyebiliyorum, koşabiliyorum; zaten sadece rüyalarımda koşabiliyorum.

Konu hakkında MS hastaları üzerinde yapılan araştırma niteliğindeki ankette de birçok MS hastası rüyalarında baston, yürüteç veya başka bir yardım olmadan serbestçe hareket ettiklerini paylaştı. Uykularında, herhangi bir fiziksel sınırdan kaçmanın getirdiği huzuru elde ettiklerini söyledi.

Birçok MS hastasının hayalleri MS'e sahip olduklarından sonra artık yeni deneyimler yaşamalarına izin verir. Rüyalarda, seyahatten yeni spora her türlü yeni zorluğu üstlenirler. MS'in beynin yaratıcı gücünü etkilemediğine şükürler olsun..

Bazıları için rüyalar huzurlu bir şey değildir. Bazı insanlar rüyaların uyanık aklın işleyemediği, her şeyde bilinçaltı çalışması olduğuna inanır. MS, kabul edilmesi veya anlaması zor olabilen bir şeydir. Alternatif olarak, MS'e sahip olma kimyasında bir şeyin kabuslara daha yatkın olması mümkündür.

Bazıları kabuslarının MS ile olan deneyimleri yansıttığını veya daha da kötüleştirdiğini paylaşır. Uykularında MS'in tam ilerlemesini deneyimlerler. Peki siz? Sizin MS rüyalarınız ya da kabuslarınız neler?

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend