MS

Mayzent, Avustralya’da SPMS İçin İlk Tedavi Olarak Onaylandı

Novartis’in Mayzent’i (siponimod), Avustralya’daki Terapötik Eşyalar İdaresi (TGA) tarafından, ikincil ilerleyen multipl sklerozun ( SPMS ) tedavisi için onaylandı ve Avustralya’da bu konuda ilk onaylanan tedavi oldu.

SPMS, tekrarlayan düzelen MS ( RRMS ) başlangıcından sonra gelişen bir MS şeklidir. Gelen ve giden nüksleri yaşamak yerine, SPMS’li hastalar zamanla yavaş yavaş sakatlıkta ilerleme yaşarlar.

Oral yoldan uygulanan bir tedavi olan Mayzent otedavilerin Gilenya ( fingolimod ) ile aynı sınıfta yer alır. Gilenya da Novartis firması tarafından pazarlanmaktadır.

Mayzent, bağışıklık hücrelerini hedefler ve ve hücrelerin gerek beyinde gerekse omurilikte hareket etmelerini önleyerek MS’i tedavi etmek için tasarlanmıştır. Bu olay, MS gelişimini ve ilerlemesini destekleyen iltihaplanma sürecini azaltır.

TGA, Kasım toplantısında SPMS’li yetişkinler için Mayzent’i onayladı. Bilindiği üzere Mart ayında da ABD’de FDA tarafından onaylanmıştı.

Çalışma sonuçları Mayzent’in sakatlık ilerlemesini azalttığını, beyin dokusu kaybını yavaşlattığını ve yeni lezyonların miktarını azalttığını göstermişti. Mayzent tedavisi azalan beyaz kan hücresi sayımı ve kalp ve karaciğer problemleri de dahil olmak üzere bazı yan etkilerle ilişkilendirildi. Bununla birlikte bu olumsuz etkiler tedavinin sınıfındaki diğer MS tedavilerinde de gözlenenlere paraleldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Send this to a friend