MS

SPMS ve Diyet: Hangi Gıdalar Yardımcı Olabilir?

Multipl skleroz (MS) için yapılan birçok tedavi, iltihabı azaltmayı ve böylece otoimmün hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı hedefler. Uygulanacak diyet , ilaçların olumlu etkilerini arttırmanın yanı sıra hastalık ilerlemesini de yavaşlatabilir.

Uygun egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları, MS’li tüm insanlar için önemlidir.

Bu beslenme alışkanlığı, doymuş yağ, rafine karbonhidrat – beyaz ekmekte bulunan – şekerli tatlılar, soda ve kırmızı et bulunan gıdaları içermeyen sağlıklı beslenme için bir plandır.

Uygulanacak diyetin parçası olan yiyecekler arasında domates, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, somon, ton balığı ve sardalye dahil yağlı balıklar ve çilek, yaban mersini, kiraz ve portakal gibi meyveler bulunur.

Birkaç çalışma yapılmış olmasına rağmen, birçok nedenden dolayı diyetin yararları hakkında geniş sonuçlar çıkarmak zordur. Örneğin, birçok çalışma iyi kontroller içermemiştir ve hasta tarafından bildirilen bilgilere dayanmaktadır.

Büyük değişiklikler yapmadan önce, doktorunuzla ve kayıtlı bir diyetisyenle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. İhtiyacınız olan besinleri ve vitaminleri aldığınızdan emin olarak içerecek ve kaçınacak yiyecekleri bulmanıza yardımcı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Send this to a friend