Sizlere daha önceki yazılarımda da bahsetmiş olduğum üzere, araştırmacılar MS’i durdurmaktan ziyade tedavi etmeyi amaçlayan çalışmalar yapmaktadır.

Bunlardan biri Roche firmasının Fenebrutinib etken maddesi ile araştırmasını yaptığı RG7845 (GDC-0853) ilacın çalışması. Konu hakkındaki Faz-2 çalışması 2019 Kasım ayında olumlu bir şekilde bitmiş.

Faz-2 çalışması bittiğinden beri Fenebrutunib etken maddeli bu ilaç çalışması takibimde, pandemi bu süreci tabiki çok uzattı. Hatta bu yazının taslağını 2019 Aralık gibi hazırlamıştım.

Genentech’in (Roche firmasının yan kuruluşu) yapmış olduğu çalışma, B hücrelerinin çoğalmasını ve otoimmün hastalıklarda görülen aşırı bağışıklık tepkisini bloke etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmalar koşul ve hastalık bazlı yapılıyor. Bir klinik çalışma, tedavisi zor otoimmün hastalıklarda potansiyel bir seçenek olarak RG7845’i değerlendirmektedir.

RG7845 oral yolla alınan güçlü bir inhibitördür, Bruton’s tyrosine kinase (BTK) olarak bilinen enzimin aktivitesini engeller ve B-hücresi antijen reseptörünün (BCR) sinyal yolunun aktivasyonunu önler. Hem büyüme, hem aktivite, hem de aşağı akış engellenmiş olur.

Faz-3 çalışması ülkemizde de uygulanmak üzere 2021 Ocak gibi başladı. Tabi sürecin yavaş ilerlemesinde pandeminin etkisi büyük.

Kimseye umut vermek istemem ama bu tür ilaçların çalışmaları çok fazla ve beklenen gün yakın gibi gözüküyor.


6 yorum

mirhat budak · 29 Mayıs 2021 12:34 tarihinde

yani yürüyemiyenler yürüyebilecek mi

Rabia · 29 Mayıs 2021 18:47 tarihinde

Yürümede , görmede,kaslarda düzelme olacakmı

    Murat Satı · 29 Mayıs 2021 18:50 tarihinde

    Rabia hanim, faz2 için çıkan sonuçlara göre olacak deniyor. Tabiki bu sonuclara sadece ilaç etki olmaz

İrfan · 1 Haziran 2021 18:00 tarihinde

Murat hocam ben gönüllü olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.