Yeni bir araştırmaya göre, sanal gerçeklik simülasyonunu içeren yeni bir test, multipl sklerozlu (MS) hastalarda denge sorunlarını tespit edebildi ve potansiyel olarak doktorların hastanın yürüme ile ilgili belirgin bir problemi olmamasına rağmen düşme riski altında olup olmadığını belirlemesine izin verdi.

MS’in bilinen semptomlarından biri denge ve yürüme problemleridir. Bununla birlikte, bu konu hassas olabilir ve hastalarda tespit edilmesi genellikle zordur.

Araştırma çalışmalarına göre, asgari düzeyde veya hiç engelli olmayan MS hastalarının bile ortalama MS olmayan insanlara kıyasla düşme olasılığı iki kat daha yüksektir ve bu düşüşlerin çoğu yürüyüş sırasında ortaya çıkar. MS hastalarının % 56’sının üç aylık bir dönemde en az bir kez düştüğünü ve yaklaşık %37’sinin sık düşenler olduğunu tahmin edilmektedir.

Potansiyel bir düşüşün öngörülememesindeki zorluk, kısmen yürüme yeteneklerinde bozulmanın hissetmemediklerinde ortaya çıkar.

Chapel Hill ve Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip 55 yaşının altında (ortalama 38.9 yıl), tekrarlayan-düzelen MS ( RRMS ) olan, testten önceki 30 gün içinde atak yaşamamış ve ilaçla kontrol altında bulunan spastisite semptomları olan 14 hastayı ele aldı.

Karşılaştırma için 14 sağlıklı, yaş uyumlu gönüllü de (kontrol grubu) analiz edildi.

Düşme riskini ölçmek için araştırmacılar, katılımcılar bir koşu bandında yürürken koridorda yürümeyi simüle eden bir sanal gerçeklik (VR) cihazı kullandılar. Daha sonra katılımcılara düştüklerini hissettirmek için de simülasyonda yan yana “yalpalama” yanılsamaları getirildi ve bu illüzyona nasıl tepki verdiklerini ölçtüler.

VR kullanımının arkasındaki teori, MS hastalarının görme yeteneklerine dayanarak yürüme eksikliklerini telafi edebilmeleridir. Yürüyüşlerinin normal olduğu izlenimine sahip olabilirler, ancak bu hastalar hala düşme riski altındadır.

Çalışmanın üst düzey araştırmacısı doktor Jason Franz bir basın açıklamasında “Beynimiz yürüdüğümüzde hareketlerimize rehberlik etmek ve bir adımdan diğerine düzeltmeler yapmak için ayaklarımızdaki kuvvet sensörleri de dahil olmak üzere çeşitli duyusal geri bildirim kanalları kullanır. Ancak MS’li insanlarda, bu kuvvet sensörleri daha az güvenilir hale gelebilir ve bu nedenle insanların diğer kanallara, özellikle vizyona daha fazla güvenmeleri gerekir.” diye konuştu.

Katılımcıların yanıtlarını ölçmek için araştırmacılar, her adımda toplam hareketteki farklılıklar ve denge için 3D hareket yakalama kameraları kullandılar.

Sonuçlar, yalpalama başlamadan önce standart yürüme için alınan ölçümlerin MS hastaları ve sağlıklı gönüllüler arasında benzer olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, katılımcılar düşen simülasyonu deneyimledikten sonra MS hastalarının nasıl tepki gösterdiği konusunda açık ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı, basamak genişliği, konumu ve stabilitesinde daha yüksek bir değişkenlik sergilediler.

Dahası, MS hastaları ayakta duyusal organizasyon testinde sağlıklı kontrollerden daha kötü performans sergiler, bu da kişinin postüral stabiliteyi korumak için görsel ipuçlarını ve diğerlerini kullanma yeteneğini değerlendirir.

Simülasyon teknolojisi, normal, kesintisiz yürüme sırasında tespit edilmeyen MS hastalarında farklılıkları ortaya çıkardı. Bu fark, klinik öncesi yürüme dengesi açıklarını daha etkili bir şekilde tespit etmek için umut verici bir yaklaşım olabilir.

Bulgularla cesaretlenen araştırmacılar, artık denge bozukluklarını tanımlamak için genel bir teşhis aracı olarak kullanılacak olan teknolojiyi geliştiriyorlar. Potansiyel olarak taşınabilir ve ucuz olan böyle bir testin MS hastalarındaki düşme ve ilişkili yaralanma sayısını azaltabileceğine inanıyorlar.

Araştırmacılar ayrıca, MS hastalarında dengeyi iyileştirmeye ve düşme riskini azaltmaya yardımcı olmak için teknolojiyi fizik tedavide kullanılacak potansiyel bir araç haline getirmeyi planlıyorlar.


1 yorum

Semra atçeken · 10 Eylül 2020 20:38 tarihinde

Bu tarz şeylerin yararlı olabileceğini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.