Rüyalar bir joker karakterdir; MS ile yaşıyor olsanız da olmasanız da. Kimileri için rüyalar, Multipl Skleroz ile yaşamın fiziksel sınırlamalarından bir kaçıştır. İyi ya da kötü, rüyalar ve kabuslar tek bir ortak noktaya sahiptirler: Son derece canlıdırlar.

Mesela ben; rüyalarımda desteksiz yürüyebiliyorum, koşabiliyorum; zaten sadece rüyalarımda koşabiliyorum.

Konu hakkında MS hastaları üzerinde yapılan araştırma niteliğindeki ankette de birçok MS hastası rüyalarında baston, yürüteç veya başka bir yardım olmadan serbestçe hareket ettiklerini paylaştı. Uykularında, herhangi bir fiziksel sınırdan kaçmanın getirdiği huzuru elde ettiklerini söyledi.

Birçok MS hastasının hayalleri MS’e sahip olduklarından sonra artık yeni deneyimler yaşamalarına izin verir. Rüyalarda, seyahatten yeni spora her türlü yeni zorluğu üstlenirler. MS’in beynin yaratıcı gücünü etkilemediğine şükürler olsun..

Bazıları için rüyalar huzurlu bir şey değildir. Bazı insanlar rüyaların uyanık aklın işleyemediği, her şeyde bilinçaltı çalışması olduğuna inanır. MS, kabul edilmesi veya anlaması zor olabilen bir şeydir. Alternatif olarak, MS’e sahip olma kimyasında bir şeyin kabuslara daha yatkın olması mümkündür.

Bazıları kabuslarının MS ile olan deneyimleri yansıttığını veya daha da kötüleştirdiğini paylaşır. Uykularında MS’in tam ilerlemesini deneyimlerler.

Peki siz? Sizin MS rüyalarınız ya da kabuslarınız neler?


1 yorum

Ebru · 8 Eylül 2020 22:10 tarihinde

Ben ruyalarimda mutlu olmam genelde .Hastaligimin ilk zamların da ayaklarım sık olurdu.ozamanlar rüyamda kimi zaman simsiyah saldırgan bir köpek üzerime atlardi.Kimi zaman sıfırı karanlıkta sade koşan bir atın nal sesi ve sabah uyandığımda atak geçirmiş olurdum Yada baş ağrısıyla gittim acilde revirde yatarken geçirdiğim atak.ilk hastalığını öğrendiğim de neyin ne olduğunu napmam gerektiğini ama benim atak gecirecegimi bir şekilde ruyayla bana gösteriliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.