Arkadaşlar merhaba,

Coronavirüs hepimizin hayatını alt üst etti, ben de rahatsızlığımdan ötürü 17 Mart’tan beri evden çalışıyorum. Aslında hiç böyle birşeyi istememiştim, Genel Müdür’üm zorladı ofise gelmemem için, zaten 3 gün sonrasında da kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı geldi.

Bu süre zarfında COVID hakkında bir çok konuyu da araştırma fırsatı buldum. Daha önceki yazılarımda da sizleri konu hakkında bilgilendirmeye çalışmıştım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Türkiye’de de MS olup COVID-19 virüsünü kapan olmuş, ama hemen kurtulmuşlar. Bu bilgiyi sevgili doktorum Serkan Demir’in twitter hesabında okudum, yorumları aynen şöyle idi:

MS ve COVID.. Bu sabah bir online toplantı kaydı izledim ve MS hastalarımla bu verileri paylaşmak istiyorum. İtalya ve Fransa verileri MS hastalarının ne derecede risk altında olduğuna dair bizlere çok aydınlatıcı fikirler veriyor.

İtalya MS – COVID verileri çok değerli. Çünkü İtalya bu salgından ciddi derecede etkilenmiş durumda ve MS hastalarının da bu salgından etkilenmesi olağan. Dataları incelediğimizde 60’ı pozitif 143 MS – COVID vakası var. Toplam hasta sayısı 105 bin.

COVID-MS hastalarının kullandığı ilaçlara detaylı baktığımızda en çok dimetil fumarat, sonra ocrelizumab ve fingolimod geliyor. Bağışıklık sistemi baskılayıcı etkisi olmayan enjeksiyon tedavilerinden de COVID olanlar da mevcut. İlk yorumum her insan gibi MS hastaları da COVID’e yakalanabilir.

Ama asıl soru kullanılan tedavilerin hastalık sürecini etkileyip etkilemediği. O sebeple ölen 5 vakayı incelediğimizde bir hasta dışında (o da 54 yaşında) tüm hastalar 60 yaş üzerinde ve hepsi progresif yani sinsi kötüleşme aşamasında, engellilik puanları yüksek. Aynı zamanda eşlik eden hastalıkları mevcut, 3 tanesi ilaç kullanmıyor. o sebeple ilaçların ölüm oranını arttırdığına yönelik datalar şu an için yetersiz.

Fransa MS-COVID vakalarını inceleyecek olursak; 32 MS ve 1 NMO hastası COVID bildirilmiş. Ölen vaka yok. Sadece bir ocrevus alan hasta solunum makinasına bağlı ve 2 hasta dışında herkes hastalığı hafif geçirmiş. Yeni datalar edinince sizlerle tekrar paylaşacağım.

Sağlıkla kalın.

Aynı şekilde Türkiye MS Derneği de sosyal medya hesaplarından bir bildiri yayınladı. O bildiri de şöyle:

Sevgili MS hastalarımız. Türkiye MS Derneği ve Türk Nöroloji Derneği MS Çalışma Grubu olarak son zamanlarda Dünya’yı etkisi altına almış Covid(corona virüs) salgınının MS hastalarına etkisini yakından takip etmekteyiz.

Dünya ve ülkemizdeki veriler incelendiğinde MS olmanın Covid hastalığı açısından ek bir riski yoktur. Covid enfeksiyonun seyri MS’li kişilerde diğer hastalardan farklı değildir üstelik Amerika’da ve Avrupa’da ve ülkemizde Covid olan MS hastalarının büyük çoğunluğu iyileşmiştir.

MS’i olup ayrıca ileri yaş ve eşlik eden diğer hastalığı olanlar daha dikkatli olmalıdır. Kullanılan MS ilaçları hastalığa yakalanmanız için risk teşkil etmemektedir. Lütfen doktorunuz haberi olmadan ilaçlarınızı kesmeyiniz.

Covid’e yakalanmanız durumunda mutlaka hekiminize bildiriniz ve tedavi kararını hekiminizle birlikte değerlendiriniz. Ülkemizde Covid’e yakalanmış olan MS hastaları değneğimizle irtibata geçebilirler. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere.

Aynı zamanda Dr Serkan Demir hocamın kullanılan MS tedavisinde ilaçlar hakkında COVID salgını ve yakalanılması durumunda çevirmiş olduğu tabloyu da sizlerle paylaşmak isterim.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.