Multipl sklerozu olan kişiler, yeni koronavirüs ve neden olduğu COVID-19 hastalığı hakkında benzersiz endişelere sahiptir. Birçoğumuz bağışıklık sistemlerimizi baskılayan ve bu virüse karşı savunmamızı planlarken endişelenmemiz için bize ekstra bir sebep veren ilaçlar kullanıyoruz.

Akıllıca kararlar vermemize yardımcı olmak için İngiltere’nin MS Trust ve İtalyan Nöroloji Derneği ilaçlarımızla ilgili COVID-19 kılavuz ilkeleri oluşturmuştur ve her iki kuruluşun önerileri de benzerdir. Bazı ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığı için herhangi bir MS tedavisini aniden sona erdirme endişelerini, bu hastalığa daha duyarlı olma endişeleriyle dengelerler.

İTALYAN YÖNERGELER

BartsMS Blog’a göre, İtalyan nörologların MS hastalarındaki COVID-19 hastalığı hakkında bilgi veya veri eksikliği göz önüne alındığında, şu anda farklı ilaçları durdurma ve bu nedenle MS hastalarını atak geçirme riskine maruz bırakma gibi bir önerisi yoktur. Bu nedenle mevcut kullanılan ilaçlara aşağıdaki olası değişikliklerle devam etmemizi öneriyorlar.

Her zamanki gibi reçete edilebilen ve kullanılabilen ilaçlar:

  • Avonex , Betaseron , Extavia, Plegridy ve Rebif dahil olmak üzere beta interferonlar
  • Copaksone (glatiramer asetat)
  • Aubagio ( teriflunomid )
  • Tecfidera (dimetil fumarat)
  • Gilenya ( fingolimod )
  • Tysabri ( natalizumab )

Bireysel koşullara göre başlangıcı veya devamı gecikebilecek DMT’ler:

  • Ocrevus ( ocrelizumab )
  • Lemtrada ( alemtuzumab )
  • Rituxan ( rituximab )
  • Mavenclad ( kladribin )

Nöroloji profesörü Gavin Giovannoni’nin metnine buradan ulaşabilirsiniz.

İNGİLİZ YÖNERGELERİ

MS Trust, İngiltere’deki özel reçete ile temin edilebilen Mayzent (siponimod) ve Arzerra (ofatumumab) rehberliğine katkıda bulunan bir kuruluştur. MS Trust ‘a göre, bu ilaçların kullanılması COVID-19 ile ilgili riskinizi de etkileyebilir ve nörolog veya sağlık uzmanıyla görüşülmelidir.

Ayrıca Gilenya’nın (fingolimod) COVID-19 dahil olmak üzere daha şiddetli viral ve diğer enfeksiyonlara yakalanma şansınızı artırabileceği konusunda da uyarıyor. Bununla birlikte, zaten fingolimod alıyorsanız, ilaç alımını durdurmak, çoğu durumda virüsün risklerinden daha ağır basacak şekilde olan MS aktivitesinin de tekrardan artmasına da yol açabileceğ-inin altını çiziyor. Yakın zamanda fingolimod tedAüavisine başlamayı düşünüyorsanız, sizin ve nöroloğunuzun şu an için alternatif bir tedavi düşünmesini öneriyor.

Son olarak, kök hücre naklinin MS için yoğun bir kemoterapi tedavisi olduğundan ve bu yöntemin kök hücrelerinizi kullanarak bağışıklık sisteminizi öldürüp yeniden oluşturarak MS’nin neden olduğu hasarı durdurmayı amaçladığından bahsederler. Bu tedavi, bağışıklık sisteminizi belirli bir süre için büyük ölçüde engeller ve siz ve nörologunuz veya sağlık uzmanınız bu sebeple eğer bu tedaviyi uygulatmayı düşünüyorsanız geciktirmeyi de düşünmelisiniz.

DİĞER ULUSAL YÖNERGELER

ABD’deki Ulusal MS Derneği ilaç kullanımını daha farklı yorumlamıştır. “MS’li insanlar hastalık değiştirici tedavilere (DMT’ler) devam etmeli ve spesifik riskleri bir DMT’yi durdurmadan önce MS sağlık uzmanlarıyla tartışmalıdır.”


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.