Duygusal sağlık, sağlık yolculuğunuzda çok önemli bir rol oynar. Zihin ve beden birbirine bağlıdır, yani duygusal zindeliğiniz fiziksel zindeliğiniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Dışarıdan bakan kişiler duygusal sağlığınızı etkileyebilecek bazı MS semptomlarını göremezler. Bununla birlikte, depresyon ve kaygı sıklıkla MS’e eşlik eden çok gerçek duygusal semptomlardır. Ne yazık ki, diğerleri fiziksel olarak depresyon ve kaygıyı göremediği için bunlar gizli tehditlerdir ve genellikle kabul edilmez, tedavi edilmez ve küçümsenirler. Neyse ki, MS’in size sahip olmaya çalıştığı tutuma rağmen duygusal zindeliği geliştirmenin yolları var.

MS ile yaşarken duygusal zindeliği geliştirmenin birkaç yolu:

  • Hayattaki olumlu şeyleri kabul edin.
  • İnanç sahibi ol ve depresyon ve endişeden daha güçlü olduğuna inan.
  • Nasıl hissettiğinizi doktorunuza bildirin.
  • Stres ve stresli durumları mümkün olduğunca ortadan kaldırın.
  • Duygusal deneyimlerinizi bir akıl sağlığı uzmanıyla paylaşın.
  • Yerel bir MS destek grubuna katılarak başkalarıyla bağlantı kurun.
  • Çevrimiçi MS topluluk ağı üzerinden başkalarıyla etkileşim kurun.

Bunlar, sağlıklı yaşam yolculuğunuzun umut ve barışla dolu başarılı bir yolculuk olmasını sağlamanın basit yollarıdır. Duygusal zorluklar yaşıyorsanız, lütfen arkadaş olun, birisine ulaşın. Bazı bireyler, hissettikleri duygulara kelimeler koyduklarında kendilerini çok daha iyi hissettiklerini fark ederler. Diğer bireyler, doktorlarıyla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuştuktan sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini düşünüyorlar.

Birisine nasıl hissettiğinizi söylemekten asla utanmayın çünkü sağlığınız çok önemlidir. Kaç kişinin aynı şekilde hissettiğine şaşıracaksınız ve sadece sizin gibi cesur bir insanın deneyiminizi paylaşmasını bekleyeceksiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.