Sizlere bir önceki diyet yazımda bir Nöroloji profesörü olan Ellen Mowry’nin Diyet ve MS ile ilgili çalışmasından söz etmiştim. Mowry’e MS’te herhangi bir spesifik diyet hastalık seyrini değiştirebilir mi?” diye sorduklarında “Yakında değil, çünkü sağlam bir kanıt yok.” diye cevap verdi.

Ayrıca ilgili çalışmaların kurulmasında ve yürütülmesinde önemli zorluklara dikkat çekti.

  • Bir kişi hangi diyet ve rejimi seçmeli?
  • Etkinlik en iyi hasta raporları veya biyolojik veya nörolojik sonuçların standart değerlendirmeleri ile ölçülebilir mi?
  • Araştırmacılar hastaların gerektiği gibi bir diyet izlemesini nasıl sağlayabilirler?

gibi soruların cevaplarını da açıkladı.

Paleolitik (Wahls protokolü), glutensiz ve Swank diyeti gibi popüler diyet planları, MS prognozunu değiştirmenin çok zayıf kanıtı olduğunu söyledi. Destekleyici kanıtların çoğunun “titiz değil” diye anekdot olduğunu belirtti.

Bununla birlikte bir keşif deneyi, altı aylık Akdeniz tipi bir diyetin yorgunluğu azaltabildiğini ve geleneksel bir diyetten daha fazlası da diğer MS semptomlarını hafifletebileceğini gösterdi.

İncelenen modifiye diyet, balık ve poli ve mono-doymamış yağlar (omega-3 yağ asitleri dahil) yüksek gıdalar, taze meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar yemekten oluşuyordu. Et, süt ürünleri ve çoğu işlenmiş gıdaları ortadan kaldırdı ve günde 2 g’dan daha az tuz alımını sınırladı.

Az yağlı, bitki bazlı bir diyet ile ilgili bir başka çalışmada da 32 RRMS hastasının sonuçları, bir yıl boyunca normal diyetlerine devam eden 29 diğer hasta ile karşılaştırdı. Hastalar diyete iyi bağlı kalırken, beyin MR görüntülemelerinde, nüks oranlarında veya özürlülük skorlarında anlamlı bir fayda görülmedi. Bununla birlikte, bu diyetteki insanların yorgunluk seviyelerinde ve kiloda bir düşüş görüldü ve insanlar daha iyi bir lipit (yağ) profili gösterdiler. Bunların hepsi uzun vadeli sağlık yararları sağlayabilir.

Başka bir çalışmada MS hastaları altı ay boyunca modifiye edilmiş bir tür ketojenik Atkins diyetine (açlık taklit eden yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyet) sokuldu. Araştırmacılar bu diyetin güvenli ve iyi tolere edildiğini, kilo kaybını desteklediğini, pro-inflamatuar belirteçleri azalttığını ve hastalarda yorgunluğu ve depresyonu hafiflettiği sonucuna vardı. Bununla birlikte karşılaştırma için diyet dışı bir hasta grubunun bulunmaması bulgularının değerini kanıt olarak zayıflattı.

Diyet ve MS ile ilgili çeşitli denemeler devam etmektedir; diğer tamamlanan çalışmalar arasında da oruç stili ve düşük tuzlu  diyetleri ele alan çalışmalar bulunmaktadır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.