Korkulan oldu ve dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de ilk vakanın görüldüğünü açıkladı. Bu açıklama IMF’nin virüsün görüldüğü ülkelere 50 milyar dolar kredi vereceğini açıklamasından sonra çıkması da manidar oldu.

Açıklama para için ya da gerçekten yapıldığını bilemem ama bu virüs ile ilgili kendi görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle belirtmem gerekir ki, bu virüsten daha tehlikelileri ile hep karşılaşıyoruz. Bildiğimiz gripten ölen kişi sayısı yüzdeye vurulduğunda daha fazla çıkıyor.

Peki bu virüs neden bu kadar büyütüldü ve neden korkuluyor? Çünkü COVID-19 insanda yeni görülen bir virüs ve bilinen bir tedavisi yok.

Şimdi size bu virüsün bulaştığı kişilerin ölüm yüzdelerini de söyleyeceğim. Şuana kadar dünya üzerinde 10 yaşından küçük olan kişilerde bir ölüm gerçekleşmedi. Ölüm oranları 10-39 yaş arası ( 10 ve 39 dahil ) %0,2 , 40-49 yaş arası %0,4 , 50-59 yaş arası %1,3 , 60-69 yaş arası %3,6 , 70-79 yaş arası %8 ve 80 yaş üstü %14,8 idir. Yani oranlar çok düşüktür.

Grip virüsünün ölüm yüzdesi COVID-19 ‘dan fazla.

Daha önce COVID-19 ve MS hakkında bir yazı zaten yazmıştım. MS Hastalarına nasıl bir etkisi olacağı doğrultusunda bilinen bir örneği yoktu.

Peki ne yapılması gerek bu virüsten korunmak için?

  • Coronavirüs 400-500 mikrohücre çapına sahip boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün  girişini engeller. Ama daha önceki yazımda da söylediğim gibi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) sağlıklı bireylere yüz maskesi takılmasını önermez.
  • Virüs havaya değil yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür.
  • Metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile bol bol yıkamak önemli olacaktır.
  • Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.
  • Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır.
  • Virüs 26-27 derece sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için, sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
  • Dondurmadan uzak durmak, soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.
  • Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

Dünya üzerinde görünen tüm vakalara da buradan ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.