Son zamanlarda COVID-19 adı verilen yeni bir koronavirüs (nCoV) dünyadaki ulusları ve sağlık organizasyonlarını yüksek alarma geçirdi. Multiple Skleroz (MS) hastaları da tabi ki de “Bize etkisi nasıl, tehlikeli sınıfta mıyız?” diye düşünmeye başladı.

Multipl skleroz (MS) hastaları, immünomodülatör tedavi kullanıyorlarsa nCoV enfeksiyonu alma riski daha yüksek olabilir. İşte bu coronavirüs ve MS hakkında sık sorulan bazı sorular ve enfeksiyonu önlemek için ne yapılması gerekenler hakkında bazı bilgileri toparladım.

 • MS ve coronavirüsler arasında bir bağlantı var mı?

MS, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sinir liflerinin koruyucu kaplaması olan miyelin kılıfına saldırmasından kaynaklanır .

Yapılan araştırmalar, birçok türde gelen coronavirüslerin sinir sistemini enfekte edebileceğini ve bazı hastalarda MS semptomlarının gelişmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Daha yakın tarihli bir çalışma, solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili insan coronavirüsünün (HCoV) belirli bir türünün beyni enfekte edebileceğini ve MS, ensefalit , Parkinson ve Alzheimer gibi bilinmeyen kökenleri olan nörolojik hastalıkları indükleyebildiğini göstermiştir.

 • COVID-19 nedir?

Resmi olarak SARS-CoV-2 (ciddi akut solunum sendromu coronavirüsü) olarak adlandırılan COVID-19 veya coronavirüs hastalığı ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei Eyaletinin başkenti Wuhan’da tanımlanan virüs türüdür. COVID-19, daha önce insanlarda görülmeyen yeni bir virüs türüdür, hastalığın nasıl neden olduğu hala belirsizdir.

 • COVID-19 enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Semptomlar tipik COVID-19 enfeksiyonu için ateş, öksürük ve solunum güçlüğü sayılabilir. Bu semptomlar virüse maruz kaldıktan iki ila 14 gün arasında ortaya çıkabilir ve genellikle hafiftir. Ancak bazı insanlarda şiddetli olabilirler.

 • COVID-19, SARS veya MERS ile aynı mıdır?

Hayır. COVID-19, ciddi akut solunum sendromuna (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromuna (MERS) neden olan virüslerle genetik benzerlikler paylaşmasına rağmen bu virüslerden farklıdır.

 • MS hastası olarak COVID-19 riski daha yüksek mi?

İmmünomodülatör ilaçlar gibi onaylanmış bir hastalığı modifiye edici tedavi kullanıyorsanız, COVID-19 enfeksiyonu alma riski daha yüksek olabilir. Bunun nedeni, bu tedavilerin bağışıklık sisteminin parçalarını zayıflatması ve sizi herhangi bir enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilmesidir.

Bununla birlikte, coronavirüsün bu türü çok yenidir. MS hastalarını tam olarak nasıl etkileyebileceği konusunda çok fazla bilgi mevcut değildir.

 • MS’im varsa COVID-19 için test yaptırmalı mıyım?

Yukarıda açıklanan semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal COVID-19 için test yaptırmalısınız. Ayrıca COVID-19 ile enfekte olduğu bilinen biriyle yakın temas kurduysanız veya son zamanlarda devam eden salgınların olduğu bölgelere seyahat ettiyseniz de test yaptırmalısınız.

 • COVID-19 nasıl yayılır?

Mevcut kanıtlar COVID-19’un öksürme, hapşırma veya solunum yoluyla kişiden kişiye yayıldığını göstermektedir. COVID-19’un gıda veya ithal ürünler yoluyla aktarılabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Virüsün kökenleri hayvanlarda olmasına rağmen, şu anda ev hayvanlarının COVID-19 ile enfekte olduğu veya insanlara bulaştığı konusunda hiçbir rapor bulunmamaktadır.

 • COVID-19 için bir tedavi var mı?

Şu anda, COVID-19’u tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan hiçbir ilaç veya aşı mevcut değildir. ( Bu konu yabancı olmadığımız bir konu 🙂 ) Virüs size bulaşmışsa, dinlenmeli ve çok fazla sıvı almalısınız. Semptomlarınız şiddetli ise, hastaneye yatırılmalısınız.

 • COVID-19’un yayılmasını nasıl önleyebilirim?

Sizi korumak ve COVID-19’un yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık sabunla yıkayın, ellerin ve parmakların önünü ve arkasını en az 15 ila 20 saniye köpürün. Sabun yoksa, en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Hasta olan biriyle yakın temastan kaçının. Hastaysanız evde kalın. Öksürüğünüzü veya hapşırmanızı bir kağıt mendil ile örtün. Sık dokunan yüzeyleri ve nesneleri dezenfekte edin. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

 • Yüz maskesi takmalı mıyım?

COVID-19 enfeksiyonu olduğunu doğruladıysanız veya belirtiler gösteriyorsanız bir yüz maskesi takmalısınız. COVID-19 hastalarıyla çalışan sağlık uzmanları ve bakıcılar ayrıca yüz maskeleri takmalıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) sağlıklı bireylere yüz maskesi takılmasını önermez.

Ancak savunmasız olabilecek kişiler (  MS hastaları gibi ) doktorlarına veya uzmanlarına danışarak ve tavsiye edilirse bir yüz maskesi kullanmak isteyebilirler.

 • COVID-19’u tespit etmek için hangi testler var?

CDC, ABD’deki tüm CDC onaylı laboratuvarlara ve nitelikli uluslararası laboratuvarlara gönderilen SARS-CoV-2’yi tespit etmek için bir tanı paneli geliştirmiştir.

CDC ayrıca SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikor varlığını tanımlayabilen bir kan testi geliştirmek için çalışıyor.

 • Negatif test enfekte olmadığım anlamına mı geliyor?

Negatif bir test sonucu, bir kişinin örneğinde COVID-19 virüsünün bulunmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu virüs tarafından enfeksiyonun erken aşamalarının testle tespit edilmemesi de mümkündür.

Açık bir şekilde COVID-19 benzeri semptomları olan bir kişide yapılan negatif bir test, COVID-19 virüsünün mevcut hastalığa neden olmadığı anlamına gelir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.