Multipl Skleroz (MS) hastalarını probiyotikler, fekal transplantlar veya bağırsakla ilgili mikroRNA’lar ile tedavi ederek bağırsakta bulunan bakterileri modüle etmek inflamasyonu ve hastalık şiddetini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Howard Weiner ( araştırmayı gerçekleştiren ekibin lideri) ekibinin bu konudaki bulgularını Florida’da düzenlenen Amerika Multipl Skleroz Tedavisi ve Araştırma Komitesi (ACTRIMS) Forumunda sundu.

Bağırsak Mikrobiyomları (  bakteriler, mantarlar ve virüsler dahil olmak üzere bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar ) bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve aynı zamanda çeşitli otoimmün bozukluklarda da rol oynamaktadır.

Ekip RRMS ‘li kişilerin bağırsak mikrobiyomlarında sağlıklı insanlara kıyasla önemli değişiklikler olduğunu gözlemledi ve bu değişikliklerin de belirli bakteri gruplarında en belirgin olduğunu gördüler.

Weiner tarafından ACTRIMS’te sunulan çalışma sonuçları mikrobiyom değişikliklerinin RRMS ve SPMS e özgü olduğunu gösterdi.

Bazı bakterilerin , hastaların yaşam kalitesini etkileyen pozitif ( örnek: genel memnuniyet ve katılma yeteneği) ve negatif ( örnek: yorgunluk, kaygı ve depresyon ) yönleriyle de ilgili olduğu görülmektedir.

Bu sonuçlar bağırsak mikroplarının beyinle iletişim kurduğu, gelişimini ve davranışını etkileyen mevcut bir hipotezi destekleyebilir. Örneğin bağırsak mikrobiyomu bağışıklık hücrelerini aktivitelerini değiştirmeye ve beyinde etkiler uygulayan faktörlere yol açabilir.

Araştırmacılar ayrıca Ocrevus ( ocrelizumab ) ve etiket dışı terapi Rituksimab başta olmak üzere anti-CD20 tedavileri gibi MS terapilerinin kısmen normalize edilmiş mikrobiyom değişikliklerini buldular.

Bu verilerle cesaretlendirilen ekip, mikrobiyomu hedeflemek ve MS’i tedavi etmek için üç farklı yaklaşımı araştırıyor.

  • Probiyotikler (bir sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalar)
  • Dışkı mikrobiyota nakilleri
  • Bağırsakla ilgili mikroRNA’lar

Ekip bunları baz alarak MS’in hem nükseden hem de ilerleyen formlarının tedavisi yöntemler geliştiriyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.