Bilinçsel engelli ve engelsiz MS’li insanlar hastalığın ciddiyeti ve günlük yaşamdaki zorluklarla bağlantılı olan sorun işleme konusunda duyusal bilgilere sahiptir.

MS hastalarının sinir sistemlerinin duyulardan mesajları almak ve onları yanıtlara dönüştürmek için ne kadar iyi çalıştığı hakkında çok az şey bilinmektedir.Ekip, bu gibi eksikliklerin potansiyel etkisini araştırmak için bilişsel engelli ve engelsiz MS hastalarını değerlendirdi.

Bu açığı kapatmak için araştırma ekipleri MS’li ve sağlıklı bireyler arasındaki duyusal işlem açığı ile bu zorlukların ve fonksiyonel davranış ve hastalık şiddeti üzerindeki etkilerini karşılaştırdı. Ekip ayrıca bu gibi eksikliklerin potansiyel etkisini araştırmak için bilinçsel engelli ve engelsiz MS hastalarını da değerlendirdi.

Analiz her iki MS grubunun da bilinçsel bozuklukların varlığından bağımsız olarak duyusal işlemede sorun yaşadığını ortaya koydu. Sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığında, MS’li insanlar duyusal girdilerin kaydedilmesi ve işlenmesinde daha kötü bir kapasiteye sahipti. MS hastalarının aşırı duyarlı olmaları ve duyusal kaçınma deneyimleri daha olasıydı.

Duyusal işlem zorlukları hastalık şiddeti ve günlük aktivitelerde kötü fonksiyonel davranış ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar da hastalığın ciddiyeti ve duyusal işleme eksikliğinin, bireyin bilinçsel durumunun aksine, fonksiyonel davranış üzerinde bir etkisi olmadığı düşünülen günlük yaşamdaki performansı etkilediğini göstermiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.