Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Multipl Sklerozlu (MS) kişilerin hastalıklarının, yaşamı etkileyen bazı semptomlarını yönetmelerine yardımcı olmak için çevrimiçi bir araç geliştirdi.

My MSTooolkit adı verilen bu araç davranış sağlığına dayalı ücretsiz, web tabanlı ve kendi kendine rehberli bir programdır. Program acı, yorgunluk, depresyon ve ruh hali gibi semptomları yönetmede ve insanlara yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini en aza indirmenin yollarını bulmada yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

My MSToolkit‘in, kullanıcıların bu semptomlarla daha iyi başa çıkmak için gerekli olan en iyi davranışsal sağlık hizmetini almasını sağlamak için çeşitli özel özellikler içerdiği söyleniyor.

Programın avantajlarından biri de herhangi bir yere kolayca erişilebilmesi ve kullanımı kolay kabul edilmesidir. Program belirli bir şekilde düzenlenmiş dokuz farklı modüle dayanıyor. Her modül de hastaların programa katılımını kolaylaştırmak için bir dizi video, ses kaydı ve çalışma sayfası içeriyor.

Program aynı zamanda hastaların kronik ağrı, yorgunluk veya depresyon ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için kullanabilecekleri diğer tedavi türleriyle de tamamen uyumludur.

Michigan Tıp Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Araştırma Psikoloğu Doçent Dr. Anna Kratz şu ifadeleri kullandı:

Davranışsal sağlık hizmeti almanın birçok engeli var. Bunlar arasında tedavi veya ulaşım maliyeti, tedavi randevularını almak için zaman bulma zorluğu ve kanıta dayalı tedavi sunan ve kendi durumunuzun benzerlerini anlamış bir zihinsel sağlık uzmanı bulma zorlukları gibi finansal zorluklar bulunuyor.

Bu web sitesini geliştiren psikolog ekibi, bir terapi oturumunda sunacağımız bilgi, destek ve beceri uygulamalarını ele aldı ve MS hastalarının davranışsal sağlık hizmeti almak zorunda kalabilecekleri zorlukları azaltmak için internete sitesini aktf etti.

Programın daha karmaşık kavramlarından bazılarını tanımlayan psikolog geliştirme ekibimizden kısa videolar hazırladık. Bu fikirleri yalın bir dilde tanımlayan bir kişinin duyulmasının, kullanıcının kavramları anlamasına ve programa bir insan yüzü vermesine yardımcı olacağı umut ettik.

Bilişsel davranışçı terapi, insanların düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının, semptom deneyimleri ya da günlük yaşamdaki fakir işlevleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamalarına yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Bu program insanların hayata katılımı artırmak için yeni düşünme ve davranış biçimlerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

MS, sadece teşhis konulan kişiyi değil, tüm destek ağını etkiler. MS’li insanların arkadaşları ve aileleri için içerik geliştirdik, bu yüzden kendilerini desteklediklerini hissedebiliyorlar ve sevdiklerini MS’le nasıl destekleyebileceklerini biliyorlar.

My MSToolkit web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Sayfa ingilizce olduğu için ingilizce bilmeniz gerekmektedir, ya da Chrome ile sayfayı Türkçe’ye çevirebilirsiniz. (düzgün çevireceğini sanmam ama konuyu anlamanıza yardımcı olabilir.)


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.