Miyelin bölümleri arasındaki boşluklarda yer alan iki potasyum iyon kanalı, miyelin yönünden zengin sinirler boyunca yüksek frekanslı ve yüksek hızlı elektriksel uyarı iletimi için gereklidir.

Ranvier düğümleri olarak adlandırılan bu potasyum kanallarının çalışmalarının kaybı sinir iletimini yavaşlatır ve duyusal tepkisini bozar. Bu bulgular, multipl sklerozlu (MS) kişilerde bu kanallarla benzer problemlerin olabileceğini düşündürmektedir.

Sinir liflerinin (aksonlar) etrafını saran yağ bakımından zengin madde miyelin, sinir hücreleri tarafından iletilen sinyallerin hızını izole etmeye ve arttırmaya çalışır. Miyelin segmentleri veya Ranvier düğümleri arasındaki boşluklar da bu sinyalleri yükseltmek için çalışır.

Sinir darbeleri, beyin bölgeleri arasındaki etkin bağlantı ve iletişim için son derece hızlı hareket etmeli ve röle noktalarına ulaşmalıdır.

Birmigham Albama Üniversitesi mensubu araştırmacılar, ilk kez Ranvier düğümlerinin miyelinli sinirlerin sinir uyarılarını çok yüksek frekanslarda yaymasına izin veren potasyum kanallarına sahip olduğunu gösterdi. Bu durumun hızlı duyum iletimi ve hızlı kas kontrolü için anahtar olduğu kabul edilmektedir.

Ranvier düğümleri ilk olarak 1878’de Fransız bilim adamı Louis-Antoine Ranvier tarafından keşfedildi. 1939’dan sonraki araştırmalarda saniyede 50 ila 200 metre hızında sinir uyarılarının uygun şekilde iletilmesi için miyelinli sinirlere röle istasyonları olarak çalıştıklarını gösterdi.

Bu düğümler arasında sinirler miyelin içine sarılıdır. Sinir ateşlendiğinde elektriksel dürtü sinir boyunca bir düğümden diğerine, miyelinsiz sinirlerdeki dürtülerden 100 kat daha hızlı bir şekilde hareket eder.

Bilim adamları bu kanalları kaldırdıklarında sinirlerdeki iletim hızı %50 düştü ve “kaçırma tepkisi” yavaşladı.

Artan kanıtlar Ranvier düğümlerindeki işlev bozukluğunun MS dahil olmak üzere nörolojik hastalıklarda mevcut olduğunu göstermektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.