Bu yazımda sizlere AdSense ile nasıl para kazanılabileceğini anlatacağım.

Belki de AdSense internet üzerinden para kazanma yolları arasında en çok bilinen ve en etkili olandır. Peki herkes AdSense ile para kazanabilir mi? AdSense sayesinde geçiminizi sağlayabilir miyiz? Bir AdSense kullanıcısı olarak kendi deneyimlerime dayanarak sizlere dürüst cevaplar vermeye çalışacağım.

Google AdSense Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu çoktan Google AdSense’in ne olduğunu biliyordur ancak yeni başlayanlara ufak bir bilgilendirme yapabilmek adına işte program ve sağladığı yararlar hakkında kısa birkaç bilgi vereceğim.

 • Sahibi Google’dır.
 • Google için en önemli gelir kaynağıdır. (2012 yılında AdSense üzerinden Q3 kazançları 3.13 milyar dolardı ki bu Google’ın gelirlerinin %27’sine eşittir).
 • Yayıncılar (bizler) için ücretsizdir.
 • Reklam verenler, AdSense websitelerinde kendi ürün veya hizmetlerini tanıtmak için Adwords programını kullanırlar. Sadece birileri onların reklamlarına tıkladıklarında ödeme yaparlar (TBÖ – Tıklanma Başına Ödeme).
 • Yayıncılar gelirin %68’ini, Google ise %32’sini alır.
 • Tıklama başına maliyet hesaplaması bir açık arttırma tipi sistemle yapılır.
 • Kullanması çok kolaydır.
 • Günümüzde internetteki en güvenilir reklam platformudur ve yayıncılar için en çok geliri sağlamaktadır (diğer TBÖ sistemleri ile kıyaslandığında).
 • AdSense içerik sitelerinin yanı sıra oyun, video, mobil ve arama ürünleri için de mevcuttur.
 • Gözükecek reklamları seçebilirsiniz.
 • Herkese aynı reklam gözükmez. Kişinin google üzerinden yapmış olduğu, girdiği websiteleri ve bu sitelerin alternatifleri gözükmektedir.
 • Sizler için bir raporlama mekanizması mevcuttur.

Google AdSense hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google AdSense Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

AdSense ile para kazanmak için ne yapmamız gerekiyor?

AdSense ücretsiz, kullanımı kolay ve gelirin %68’ini alıyorsunuz. Bu durumda AdSense kullanmamız için neler yapmamızı bilmemiz gerekli.

 1. İçerik açısından zengin bir websitesine ihtiyacınız var. AdSense içerik açısından zengin sitelere bayılır. İçerikten kasıt AdSense içerik politikalarını ihlal etmediği sürece herhangi bir tür olabilir (metin, resim, video). Ancak sayfalarınızda AdSense tarayıcısının websitenizin ne hakkında olduğunu tespit edebilmesi için az sayıda da olsa metin bulundurulması tavsiye edilmektedir. AdSense; makale websiteleri için daha uygundur ancak diğer türdeki başarılı websitelerini de unutmamak gerekir.
 2. Yüksek kaliteli bir websitesine ihtiyacınız var. AdSense içerik politikalarını ihlal etmeyen içerik yayınlamanız yeterli değildir, ayrıca yüksek kaliteli bir websitesinde yüksek kaliteli bir içerik sağlamalısınız. Google, para ödeyen her reklam verene karşı sorumludur ve reklam verenler reklamlarının düşük kaliteli websitelerinde yayınlanmasını istemezler. Geçmişte bu mümkündü ancak son birkaç yıldır AdSense’e dahil edebileceğiniz websitesi türleri üzerinde daha sıkı politikalar uyguluyorlar.
 3. Çok fazla trafiğe ihtiyacınız var. AdSense çevrimiçi olarak güzel bir para kazanma yöntemidir ve belki de websitenize gelen iyi miktarda kaliteli bir trafik ile kazancınızı arttırabileceğiniz en kolay yoldur. Size tam bir rakam söyleyemem çünkü kazandığınız miktar tıklama başına kazanç ve link tıklama ve gösterim oranlarına bağlıdır.
 4. Doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir. Eğer içeriğinizde doğru anahtar kelimeleri hedeflerseniz AdSense veya herhangi bir başka reklam platformu ile daha çok para kazanabilirsiniz. Peki doğru anahtar kelimeler nelerdir? Anahtar kelimeler reklam verenler tarafından ürünlerini tanıtmak için kullanılırlar ve bu yüzden rekabet daha büyüktür ve kullanıcıları harekete geçiri yani tıkladıktan sonra dönüştürülürler. Bu ayrıca organik trafiğin diğer trafik biçimlerine kıyasla daha değerli olduğunun bir nedenidir, çünkü daha yüksek hedefleme yapmaktadır ve dönüşümleri daha iyidir.
 5. AdSense politikaları ile tam olarak uyumlu olmak zorundasınız. AdSense, Google’ın gelir kaynaklarının üçte birine tekabül ediyor bu yüzden bu programı çok ciddiye alıyorlar. Herkesin bir AdSense hesabı edinmesi nispeten kolay olsa bile kurallarına uymadığınız zaman %100 hesabınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Mevcut veya yeni bir AdSense yayıncısı olsanız bile AdSense’i websitenize uygulamadan önce onların politikalarını iyi okuduğunuzdan emin olun. Sistemi yanıltabilecek fikirleri kafanızdan atın ve unutmayın ki, kendi kuralları ve politikalarını kimse ihlal edemesin diye bu işteki en iyi insanları işe alıyorlar.
 6. Amacı olan ve AdSense için yapılmış olmayan bir websitesine sahip olmanız gerekmektedir. AdSense her ne kadar bir websitesini paraya dönüştürmek için iyi bir yol olsa da, tek amacı AdSense reklamlarının yerleştirilmesi olan siteler Google tarafından pek sevilmiyorlar. Bilmeniz ve anlamınız gereken şey ise websitenizin veya blogunuzun AdSense aracılığıyla para kazanmanın daha ötesinde açık bir amacı olmalıdır.

Çok fazla trafiği ve ziyaretçisi olan kurulu bir blogda AdSense kullanarak para kazanabilirsiniz; kendi ürün ve hizmetlerinizi satarken AdSense kullanarak websitenizden para da kazanabilirsiniz ama tek amacı organik ziyaretçiler çekip, ardından AdSense kullanarak para kazanmak için bir blog yaratmak veya vasat içerik yayınlamak pek de iyi bir fikir değildir.

AdSense kullanarak para kazanan websitelerinin ortak noktaları

 • Hepsi içerik açısından zengin, yüksek kaliteli içerik sunan websiteleridir.
 • Hepsinin çok fazla trafiği vardır ( Aylık 100,000 ziyaret AdSense ile para kazanmak için yeterlidir).
 • Hepsi tamamen AdSense politikaları ile uyumludur.
 • Hepsi tamamen webmaster yönergeleri ile uyumludur.
 • Hepsi faydalı hizmetler ve ürünler sunuyor ve tek varoluş sebepleri AdSense’den para kazanmak değil.

AdSense WordPress Sitesine Nasıl Eklenir?

AdSense’i Web Siteme Nasıl Eklerim?


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.