Tekrarlayan düzelen multipl skleroz ( RRMS ) olan hastaların yaklaşık %65’i ikincil ilerleyen multipl skleroz (SPMS) adı verilen hastalığın ikinci aşamasına ilerlemektedir. SPMS’li kişilerde genellikle duygusal değişimlerden oluşan çeşitli belirtiler vardır.

RRMS veya SPMS ile bir yaşam sürmek, kronik ve ilerici bir hastalıkla yaşamak zorunda kalırken ciddi yaşam tarzı değişiklikleri gerektirdiğinden duygusal olarak zor bir deneyim olabilir. İyimser kalma ve olayları geldiği haliyle alma stresle başa çıkmada ve odaklanmayı eğlenceli hale getirmede uzun bir yol kat edebilir.

Sizi ilgilendiren faaliyetlere katılın

Arkadaşlarınızla sosyalleşmek, iç mekan veya açık hava oyunlarında yer almak, okumak ya da aklınızı olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracak herhangi bir şeyle meşgul olmanız size yararlı olabilir. Bununla birlikte, kendinizi aşırı yormamanız da önemlidir; herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce ağrı ve yorgunluk seviyeleriniz gibi sınırlamaları göz önünde bulundurun. Yeterince dinlendiğinizden emin olun ve gerektiğinde arkadaşlarınızdan ya da ailenizden yardım isteyin.

Rahatlamak için zaman bulun

Hastalığın yanı sıra günlük taleplerin ortasında kendiniz için biraz zaman bulmak genellikle zordur. Kendinize ayırabileceğiniz zamanı bulmaya çalışın. Bu süre zarfında kendinizi sakinleştirmek ve yatıştırmak için meditasyon gibi rahatlama teknikleri uygulayabilirsiniz.

Düşünce yapınızı hep olumlu tutun

SPMS ile yaşamak duygusal yükünüzü daha da artırabilecek, hatta sizi depresyona sokabilecek her türlü karamsarlığı davet edebilir. Hayatınız için olumlu olmanın yeni yollarını bulmanız önemlidir. Elinizden gelenin en iyisini hissetmeseniz bile, biraz pratik ve azimle hayatınıza olumlu bir yön çizebilirsiniz.

Kendinizin ilham kaynağı olun

Unutmayınki sizin için kendinizden daha büyük bir ilham kaynağınız olamaz. Hayatınızın boyunca başarılı bir şekilde üstesinden gelmeyi başardığınız tüm engellere bakmak için bir dakikanızı ayırın. Keyifsiz olmanız bile sizin ilham kaynağınız olabilir. Hayatın size yıllar boyunca öğrettiği şeyleri düşünün ve bu deneyimi kendiniz için motivasyonel bir örnek oluşturmak için kullanın.

Bazen aşırı tepkili olmak sorun değildir

MS’li bazı hastalar genellikle kahkaha, hüzün, neşe, öfke veya hayal kırıklığı gibi duyguların aşırı olmasıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun yaşamanız boyunca hastalığın beklenen bir semptomu olduğunu unutmayın ve sıkıntı nedeni olmamasını engelleyin.

Mümkün olduğunca dikkatli olmaya çalışırken destekleyici ve anlayışlı bir aile bireyi ya da arkadaş sahibi olmak ani duygusal değişikliklerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Bilginizi güncel tutun

Duygusal karışıklıkların nedeni çoğunlukla doğru bilgiye doğru zamanda erişememektir. MS tedavisi ve semptom yönetimindeki son gelişmelerden haberdar olmak ve hastalığın tedavisi için adanmış geniş bir insan topluluğunun olduğunu bilmek sizin için çok güven verici olabilir.

Bu konuda bir MS hastası olarak sizleri bilgilendirmek, aldığım duyumları sizlerle paylaşmak için yazılarımı yazmaya devam ediyorum.


2 yorum

hilal · 6 Kasım 2019 13:22 tarihinde

yine kulağa küpe yazı olmuş..teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.