İlerleyici bir nörolojik hastalık olan Multipl Skleroz (MS) tanısı almak korkutucu olabilir. Hastaların ilk sorduğu soru şöyledir:

“Bunun benim için anlamı nedir? Bu hastalık ile yaşam beklentim düşecek mi?”

Yaşam beklentisi nedir?

Yaşam beklentisi, insanların doğum tarihlerine, yaşadıkları yere, cinsiyetlerine ve diğer düşüncelere dayanarak ne kadar süre yaşayacağına dair en iyi tahmindir. Bireylere değil, bir bütün olarak nüfusa atıfta bulunur. Bu, sizler için sinir bozucu olabilir, ancak istatistikler sizleri kesin olarak ilgilendirmez.

MS yaşam süresini nasıl değiştirir?

Bu durum, birkaç faktöre bağlıdır. Örneğin, MS hastaları, göğüs ve mesane enfeksiyonlarına daha duyarlıdır.

Mevcut veriler, MS hastaları için ortalama yaşam süresinin MS olmayan insanlardan beş ila 10 yıl daha kısa olduğunu göstermektedir. Referans olarak, ABD’de ortalama yaşam beklentisi kadınlar için 81 yıl, erkekler için 76 yıldır. Bununla birlikte, çoğu uzman erken tanı ve tedavilerdeki yeni gelişmelerin bu boşluğun daraldığı anlamına geldiğini düşünmektedir.

SPMS teşhisi neler değiştirdi?

Birçok MS hastasına başlangıçta tekrarlayan düzelen MS (RRMS) tanısı konur. Bununla birlikte, bazı RRMS hastaları sonunda MS’lerinin ikincil ilerleyen (SPMS) hale geldiği bir noktaya ulaşır. Bu, semptomların tekrarlama olmadan yavaş ama sabit bir şekilde ilerlemesidir.

RRMS ‘in SPMS’ye neden geçtiği belli değildir. Ancak, semptomların aşamalı olarak ilerlemesi, hastaların sağlıklarına yakından bakmaları gerektiği anlamına gelir. Daha önce olduğu gibi tekrarlama olmayacak, tekrarlanma olmadan kötüleşme olacak ve birçok hasta için yaralanma ya da engellilik riski artacak.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.