ExeGi Pharma, MS’li hastalarda probiyotik Visbiome’sini test eden yeni bir klinik çalışma olduğunu açıkladı. Çalışma kapsamında, bağırsaktaki bakterilerin değiştirilmesinin MS’te terapötik olarak faydalı olup olmadığını değerlendirecek. Çalışma New York’taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi ile Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülecek.

İnsan vücudunda milyonlarca bakteri bulunmaktadır, bunların çoğu da bağırsakta yaşar ve bağırsak mikrobiyomunu içerir. Son yıllarda, araştırmacılar bu bakterilerin insan sağlığı üzerinde önemli role sahip olduğunu kanıtlamıştır. Diğer bulgular arasında yapılan çalışmalar ise, bu bakterilerin bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını da sağlamada önemli roller oynayabileceğini göstermiştir.

MS, vücudun kendi hücrelerine saldıran düzensiz bir bağışıklık sistemi ile karakterize bir hastalıktır. Bu nedenle, MS’i tedavi etmek için bağırsak bakterilerini hedef almanın teorik bir temeli vardır.

Visbiome ( Avrupa’da Vivomixx olarak pazarlanmaktadır ), bağışıklık sistemini düzenlemek için faydalı olduğu düşünülen sekiz bakteri türü içeren yüksek etkili bir probiyotiktir. Daha önceki çalışmalarda Visbiome’nin bağırsak bakterilerinin bileşimini değiştirebileceğini, iltihaplanmayı azaltabileceğini ve MS için mevcut tedavilerin etkinliğini artırabileceğini öne sürülmektedir.

ExeGi Pharma CEO’su Marc Tewey, “Probiyotiklerin multipl skleroz (MS) hastalarındaki etkileri hakkındaki mevcut bilgileri genişletme konusunda heyecanlıyız” dedi.

İnşallah tez zamanda tedavisi bulunur ve sağlığımıza kavuşuruz.


7 yorum

hilal · 4 Ekim 2019 14:53 tarihinde

Merhaba Murat Bey,
Biraz araştırdım da vivomixx türkiyede satılmıyor. ancak avrupada yaşayan akrabalarımızdan temin edebiliriz. zaten bu hastalığın asıl tedavisinin bağırsak florasının tamir edilmesinden başlaması gerektiğiyle ilgili bir çok araştırma okudum. bağırsak florasının tamiri de probiyotiklerden geçtiği hepimizin malumu. probiyotikte en çok besin olarak kefirde var diye biliyorum.. ama vivomixx de takviye olarak aklıma yattı…sizce MS’in tedavisi bir gün bulunacak mıdır dersiniz?

  Murat Satı · 4 Ekim 2019 15:30 tarihinde

  Hilal hanım,

  Umudum bulunmasından yana.
  Ama şahsi fikrim de şu; ilaçlar bu kadar pahalıyken ilaç firmaları bu kazançtan kolay kolay vazgeçmez 🙁

hilal · 4 Ekim 2019 15:56 tarihinde

Maalesef aynı fikirdeyim… biraz vicdan gerek..ama o da kimde.

  Murat Satı · 4 Ekim 2019 16:06 tarihinde

  Umudumu yitirmeden çabalayacağım 🙂 Fikrim öyle olsa da.. 😉 inat ettim, yeneceğim.

hilal · 4 Ekim 2019 16:48 tarihinde

ben de… yenelim hepimiz iyi olalım 🙂 rrms basamağındayım ilerlemesin daha da iyileşsin.siz de daha iyi olun. araştırmalarınızdan bizi de haber edin lütfen. bu arada amerikaya mail attım visbiome’ye …şimdi mail geldi. The De Simone Formulation found in Visbiome is available as Vivomixx in countries other than the United States and Canada. If you would like to find out if the De Simone formulation is available in your country, please fill out this contact form and a representative will be in touch with you shortly: https://www.vivomixx.eu/en/contact/
beni avrupaya yönlendirdi 🙂 ne garip hemen de cevap geldi.. kapsüllerin formülasyonu ülkeden ülkeye değişiyor belliki. amerikadan yardımcı olamadılar bize 🙂 avrupadan haber bekliyorum.

  Murat Satı · 4 Ekim 2019 16:55 tarihinde

  Hilal hanım,

  Siz benden daha ataksınız maşallah 🙂 Haber gelince sosyal medya profillerimden bildirirseniz sevinirim 🙂

hilal · 4 Ekim 2019 17:01 tarihinde

ama firmayı sizin sayenizde buldum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.