Kardeşim, eşi ve kuzenim bu kış Dubai’deydi. Hepsi yaz insanı, o yüzden pek sevmiyorlar soğuğu ve kış aylarını. Kalın kazaklar, montlar, çizmeler, botlar. Hiçbiri tiril tiril bir elbise ve sandaletin yerini tutmaz onlar için. Benim gibi değiller 🙂

Uçak bileti ve vize süreci:

Çok uzun zamandır Dubai biletlerini kardeşim takip ediyordu. Genelde kişi başı 1200-1300 TL civarındaydı. Pegasus kampanyasında görünce hiç düşünmeden aldılar. Dile kolay Istanbul-Dubai arası da yaklaşık 4,5 saat sürüyor.

Dubai için vize süreci diğer ülkeler gibi zor değil. Hatta bir çok havayolu firması Dubai vize servis hizmeti veriyor. Kardeşim vizelerini devamlı çalıştığı acenta üzerinden alıyor. Pegasus’a göre biraz daha ucuz olduğunu söyledi.

27.07.2018 tarihindeki Pegasus’un Dubai Vizesi için uyguladığı fiyatlar aşağıdaki gibiydi;

 • Maximum 30 gün kalışlı Tek Girişli: 115 USD
 • Maximum 90 gün kalışlı Tek Girişli: 350 USD
 • 30 Gün içinde Çok Girişli: 300 USD
 • 90 Gün içinde Çok Girişli: 650 USD

Yukarıda da belirttiğim gibi vize süreci oldukça kolay. Çünkü online olarak başvuru yapılabiliyor. Pasaport kopyası, nüfus kağıdı kopyası ve biometrik fotoğraf dışında hiçbir şey göndermiyorsunuz ve yaklaşık 2-3 iş gününde vizeniz sonuçlanıyor. Tabiki bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilir. Lütfen onu acentanızla görüşünüz.

Dubai Hakkında Genel Anlatım:

Birleşik Arap Emirlikleri ‘ni oluşturan 7 emirlikten biri olan Dubai, sahip olduğu turizm olanakları ile dünyanın her noktasından ziyaretçileri kendine çeken bir yer.

1800‘lü yılların başında yalnızca 1200 nüfuslu bir balıkçı köyü olan Dubai, özellikle 1950’li yılların ardından bölgede bulunan petrolün ve başarılı yönetimin ardından dünyanın en önemli noktalarından biri haline geldi. 

Şöyle bir yer düşünün ki, bütün ülkelerdeki “en”ler orada toplanmış. En iyi otel, en iyi restaurant, en iyi yol, en iyi metro, en iyi bina. Ve bunu yaparlarken o kadar güzel yapmışlar ki yapaylık göze batmıyor.

Dubai pahalı bir şehir mi? 

Dubai oldukça pahalı bir şehir. Zaten yaşam standartları o kadar yüksek ki şehirde herhangi bir evsiz ya da dilenci göremezsiniz. Bu sebeple de aslında Dünya’nın en güvenli şehirlerinden biri oluyor. Ayrıca insanlar oldukça kibarlar. Türkiye’nin aksine; arabalar yaya yollarında yayalara kesinlikle yol verirler. Tabi ki bunda şehirde çalışan yabancı turistlerin de etkisi vardır. Çünkü Dubai nüfusuna baktığımız zaman nüfusun sadece %10 kadarı yerel halk. Geri kalanını, ülkeye çalışmaya gelen yabancılar oluşturuyor.

Dubai’de kılık kıyafetle ilgili yasak var mı? 

Dubai turistik bir şehir olduğu için kılık kıyafetle ilgili bir yasak yok. Zaten etraftaki herkes yabancı olduğu için sizi yadırgayan gözlere de maruz kalmıyorsunuz. Bu yüzden dilediğiniz kıyafeti rahatlıkla giyebilirsiniz.

Dubai’de içki yasak mı?

Aslında Dubai’de turistlere karşı hiçbir kısıtlama ve yasak bulunmuyor. Dubai, turizmden para kazandığı için hiçbir şekilde yasak getirmemiş. Otellerde ve otellerin barlarında alkol servisi yapılıyor. Dolayısıyla içkiler biraz pahalı. Marketlerde alkol satışı yok. Ülkede yaşayan yabancılar, kendilerine verilen içki alma ruhsatı sayesinde alkol satılan yerlerden alkol alabiliyorlar. Siz turist olarak gittiğinizde alkol servisi yapılan yerlerde rahatlıkla içkinizi içebilirsiniz.

 • Metrolarda kadınlara ve çocuklara özel vagonlar var. Bu vagonlara erkeklerin girmesi yasak
 • Metro ve otobüs duraklarında klima var.
 • Benzin çok ucuz.
 • Marketler ve restaurantlar çok pahalı.
 • Hava gündüz çok sıcak olurken, akşamüstü bir anda soğumaya başlıyor. Bu yüzden yanınıza uzun kollu bir şey muhakkak bulundurun. Zaten her yer çok fazla klimalı olduğu için gündüzleri de bu hırkaya ihtiyacınız olabilir.
 • Dubai’de haftasonu tatili Cuma ve Cumartesi günleri.
 • Hemen herkes çok iyi bir şekilde İngilizce konuşuyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.