Sabah işe gelirken bir haber dinledim. Haber aynen şöyle idi

Ataköy’de yeni açılan bir restoranda robot garsonlar iş başı yaptı. Dünyada daha önce benzeri kullanılan robotlara Türkçe yazılım yüklenerek, İstanbul’da açılan restoranda kullanılmaya başlandı. “Robi” ismi verilen 3 robot, siparişten servise kadar müşterilere her türlü hizmeti sunuyor. Boyları 1.55 metre olan robotlar 40 çeşitten oluşan menüyü servis ediyor. Servis sırasında müzik de çalan robotlar, müşterilerden yoğun ilgi görüyor. Masalara kurulan dijital menü sistemiyle sipariş veren müşteriler, ardından robotların getirdiği yemeklerin tadına bakıyor.
Akıllı tabletle hareket eden robot servis edeceği masaya kadar ilerliyor. Yemek garsonlar eşliğinde masaya konuluyor. Kimi müşteri de robotun elinden kendi yemeğini alabiliyor. Yemek masaya geldikten sonra hareket etmesi için robotlar ‘Dönebilmem için elime dokunur musun?’ diyor. Müşteri robotun eline dokunduktan sonra da yeniden hareket edip masadan uzaklaşıyor.

Haber buraya kadar güzel, hem servis güzel oluyor, hem de iş yükünü azaltıyor. Peki bu robotlar olmasaydı kaç kişi istihdam edilecekti?

Görünen o ki teknoloji düzeyi arttıkça işsizlik de artacak. Böyle giderse robotlar hepimizin yerini alacak. Bir ITci olarak ne kadar işlemleri kolaylaştırsa da düşünme işlemini gerçekleştiremeyeceği için beni yoracağını düşünüyorum. Düşünmeyi çözerlerse zaten o zaman bana da kahvenin yolu gözükür. 🙂

İşlemlerimizi kolaylaştırmak ya da maddi yükü azaltmak için yapılan herşey işsizliği arttırıyor ve geleceği kimse düşünmüyor.

Tehlikenin farkında mısınız?


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.